מנהגי ראש השנה בראי הרפואה המשלימה [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

מנהגי ראש השנה בראי הרפואה המשלימה

מירי הופמן, מנהלת המכללה

מאמרים > תזונה >מנהגי ראש השנה בראי הרפואה המשלימה

אנו יודעים, שלמנהגי ראש השנה, שורשים עמוקים ביהדות, אולם יש להם גם מימד משלים ברפואה המשלימה ואליו נתייחס במאמר זה. כידוע בליל ראש השנה נוהגים לאכול תפוח בדבש, רימון וראש של דג. וכן נהגו ללכת למקום מים לביצוע מנהג התשליך.

 

התפוח

"סמכוני באשישות... רפדוני בתפוחים" (שיר השירים ב, ה)

עם ישראל נמשלו לתפוח. מסלול הגדילה שלו מקביל למסלול ההתפתחות הרוחנית של עם ישראל בצאתו ממצרים ובלכתו במדבר. "כתפוח בין עצי היער כן רעייתי בן הבנות" הפסוק בשיר השירים, מרמז על הקשר המיוחד בן ישראל לרבש"ע. בין עצי הסרק של האומות, עם ישראל הוא נושא הפרי.

גם ברפואה המשלימה, לתפוח תכונות רפואיות רבות. אמרה ידועה אומרת: An apple a day keeps the doctor away - תפוח ביום מרחיק את הרופא.

התפוח מכיל ערך תזונתי רב ביותר. בין היתר הוא מכיל: סידן, ברזל, מגנזיום וויטמינים C ו-B. מחקרים שנערכו במרכזים אקדמאיים ידועים בארה"ב הוכיחו שתפוח עץ מכיל נוגדי חמצון טבעיים היעילים למניעת סרטן. בנוסף הם מסייעים לשחרור זרימת הדם בעורקים – מה שמגן מפני התקפי לב ואירועים מוחיים.

באופן כללי לתפוח השפעה מרגיעה ומרפאת על מערכת העיכול. אכילת תפוח לפני השינה יחד עם שתיית מים הינה סגולה בדוקה לפתרון עצירות ומחית תפוחים יכולה לשקם את הצמיחה הטבעית של מערכת העיכול לאחר שנפגמה עקב נטילת תרופות באופן שוטף.  מחקרים שנערכו באוניברסיטת שיקגו ובאונ' קורנל הראו כי אכילת תפוחי העץ יכולה לתרום להרחקת התקפי מגרנה, ובתפוחים שאינם מקולפים אף מחזקת את החניכיים. בנוסף רופאים רבים מעידים כי אכילת תפוח ביום משפרת את הריאות ומעצימה את סיבולת הלב.

 

 

 

הדבש

"אכול בני דבש, כי טוב ונופת מתוק על חכך" (משלי כ"ד, י"ג)

הדבש מופק מצוף פרחים, ע"י דבורת הדבש ומוכר כאנטיביוטיקה של הטבע (יחד עם הפרופוליס). ההרכב הכימי שלו מכיל מעל ל180 רכיבים, כאשר המרכזיים ביניהם הם פרוקטוז (סוכר פירות), גלוקוז (סוכר ענבים) וויטמינים, מינרלים, jומרים נוגדי חמצון ואנזימים החשובים לגוף.

הכח המרפא של הדבש מבוסס על היותו אנטי בקטריאלי. הדבש מכיל סוגים רבים של פלבונואידים אשר מהווים קוטלי חיידקים ואנטי אוקסידנטים. יחד עם תכונת הדבש לספוח נוזלים הוא משמש כמשחה דרמטולוגית נפלאה לריפוי פצעים וחתכים. הוא מונע דלקות ומזרז את הריפוי.

בעונת ההצטננויות ושפעות החורף בזמן בו הגוף נדרש להתמודד עם מספר רב של חיידקים, יכולות מס' כפיות דבש ליום לסייע לבניין המערכת החיסונית של הגוף. רופאים רבים ממליצים להורים לילדים שסובלים משיעול טורדני בלילה שימוש בדבש כמענה יעיל לבעיה. (לפעוטות מעל גיל שנה וחצי בלבד!)

הדבש מסייע גם לטיפול בעצירות בגלל רמת הסוכר המפורק הגבוה שבו, הנספג במהירות רבה יותר בגוף ומסייע לעיכול המזון. לשם כך מומלץ לצרוך אותו בתוספת פירות וירקות.

שילוב בין דבש וקינמון ידוע כתרופת סבתא נפלאנ לפתרון רשימה ארוכה של בעיות בריאותיות ותורם לחיזוק הריאה, הקלה על דלקות פרקים, דלקות בשלפוחיות השתן, הצטננויות, הורדות הכולסטרול ועוד.

לדבש אף תכונות חיוביות גם במישור הקוסמטי והוא מהווה תשתית להרבה קרמים ומסכות. לפתרון קוסמטי של החלקת קמטים (זמנית) ניתן להכין תערובת של דבש וחלמון ביצה למרוח על הפנים ולהשהות כשעה וכך להנות מפנים חלקות ויפות.

כאן המקום להזהיר גם את הסכנות שבדבש: כל אלו שאסורים בצריכת סוכר – אסור להם לצרוך גם דבש למרות תכונותיו החיוביות בגלל רמת הסוכר הגבוהה שבו (לדוגמת חולי סוכרת).

חשוב לציין: דבש אסור לתינוקות. משרד הבריאות האמריקאי ממליץ שלא לתת לתינוקות דבש עד גיל 18 חודשים מחשש לבוטוליזם שיכול לגרום למוות. בישראל, משרד הבריאות מקל יותר ואוסר על מתן דבש לתינוקות מתחת לגיל שנה. מחקרים מצאו קשר בין נתינת דבש לבין מוות בעריסה. כמאמר הרמב"ם "הדבש והיין רע לקטנים ויפה לזקנים", (הלכות דעות, פרק ד', י"ב)

נאחל עם אכילת תפוח בדבש שנה מתוקה ובריאה!

 

 

 הרימון

"כפלח הרימון רקתך" (שיר השירים)

המדרש בשיר השירים מפרש, שהרימון נמשל לעם ישראל, שאפילו הריקים שבהם מלאים מצוות כרימון. 

הרימון נחשב לאחד הפירות המיוחדים בהם נשתבחה ארץ ישראל. ומוצאו בפרס הקדומה (איראן), הוא גדל כיום ברוב מדינות אגן הים התיכון ומצוי גם בדרום אסיה ובישראל כמובן.

לרימון תכונות רבות בתחום הריפוי וידוע בהצלחות בפתרון מגוון רחב ביותר של כשלים רפואיים. בנוסף אומרת השמועה כי לרימון תכונות להגברת פריון.

ברפואה הסינית הקדומה יש לרימון מקום מרכזי ב"ארון התרופות" העתיק. פרי הרימון מכיל ריכוז גבוה של חומרים מעכבי חמצון מסוג פולינומים, בעלי יכולת להוריד את רמת הכולסטרול LDL בדם.

הרימון מסייע בהנעת זרימת הדם בעורקים וכך עוזר למנוע חסימת עורקים, ומסייע בהורדת לחץ דם. תכונות אלו חיוניות לבריאות התקינה ויחד ביכולתן למנוע התקפי לב ושבץ מוחי. 

מחקרים הוכיחו כי הרימון מעכב גדילתם והתפתחותם של תאי סרטן שונים במיוחד סרטן השד, סרטן הערמונית וסוגים מסוימים של סרטן העור. חולי סרטן שנעזרו במיץ הרימון בנוסף לטיפולים הקונבנציונאליים הראו שיפור משמעותי בתוצאות.

גם לקליפת הרימון ערך רפואי, חליטת הקליפה במים רותחים יעילה לעצירת דימומים חיצונים ופנימיים. לכן בימים עברו הרבו להמליץ עליה לנשים שסבלו מבעיות גניקולוגיות. בנוסף יעילה החליטה לפתרון בעיות של זיהומים במערכת העיכול ולהרחקת טפילים.  תרופת סבתא נוספת מחליטה זו בתוספת שמן זית ידועה כטובה לטיפול בטחורים.

כאן המקום להזהיר את החולים בסוכרת להימנע מצריכת מיץ הרימון, עקב רמת הסוכר הגבוהה בפרי.

מיץ רימון מגיע בריכוז גבוה לכן מומלץ שלא לשתות יותר מחצי כוס בפעם אחת ולא לצרוך יותר מכוס אחת ביום.

לרימונים שימוש נרחב גם בקוסמטיקה. תכשירים קוסמטיים רבים מורכבים על בסיס מיץ רימון הגורם להחלקת העור וטשטוש קמטים.

 

 

דגים

המלאך הגואל אותי... יברך את הנערים.. וידגו לרב בקרב הארץ" (בראשית מ"ח) – "מה הדגים הללו אין העין שולטת בהן כך בניך אין העין שולטת" (מדרש בראשית רבה)

מנהג ישראל לאכול דגים בליל ראש השנה ויש המקפידים דווקא על ראשו. הדג במסורת היהודית מסמל את הברכה והשפע, הפריון ועוד. 

על פי הרפואה המשלימה הדגים מכילים עושר של בריאות, בפרט דגי ים. המכילים ערכים תזונתיים גבוהים ביותר. הדגים הינם המקור לחלבון הבריא ביותר כי אינם מכילים את הLDL - הכולסטרול הרע ולעומת זאת מכילים את הכולסטרול החיובי הממיס את השומנים בדם ומפרק את טרשת העורקים.


בנוסף, מכילים הדגים את האומגה 3. חומר הפלא הזה הוכח כבונה את תאי המח, משפר את הזיכרון, עוזר בבניין העצמות, מנטרל את ה LDL (הכולסטרול הרע), מוריד את רמת הטריגליצרידים במערכת הדם ומפחית סיכויים למחלות לב, מוריד את הסיכוי לסרטן, נוגד דלקת ומקל תסמינים של דלקת מפרקים, טרשת עורקים ודלקות כרוניות, ומסייע בהתפתחות המוח בעוברים וילדים.

במחקר שפורסם ע"ע ד"ר מיכאל בלוך בארה"ב התגלה כי אומגה 3 משפר יכולות קשב וריכוז בעיקר אצל ילדים.

איגוד הלב האמריקאי קבע שחומצות שומן אומגה 3 מועילות ללב למגוון רחב של אנשים, החל באנשים בריאים לחלוטין ועוד לאנשים בעלי רמת סיכון גבוהה לחלות במחלות לב וכלי דם ואף הסובלים מהם כבר. 

מחקרים מוכיחים שבארצות בהן דגים מהווים את עיקר התזונה (כגון יפן) תוחלת החיים ארוכה יותר.

מעקב אחרי חולי לב, שנכנסו למשטר תזונה בריא יותר, לאחר התקף לב והרבו בצריכת דגים הראו שיפור מיידי בבריאותם.

ונאחל יהי רצון, שנרבה ונפרה כדגים, ונהיה לראש ולא לזנב בבריאות טובה.

  

 

המים

מים הינם מקור חיים ראשון במעלה. במקומות רבים בזוהר נקראים המים "מים חיים" ונמשלו לתורה שהינה מקור חיים. המים הם גילום עומק – "משפטיך תהום רבה" (תהילים)

ברפואה הסינית המים הם סמל לעומק, מעבר לכך הם משרים רוגע ואוירה חיובית. המים מהווים 2/3 מהיקום וגם גוף האדם מורכב רובו מנוזלים. הם קדמו לבריאת העולם. הם מקור חיות כל הצומח והחי בעולם ובלעדייהם אין חיים. 

המים מסמלים את עצמת כוח הרצון ואת תמצית החיים ומגלמים את כוח ההישרדות.

בכוחם של מים לפוגג מתחים. מים הינם הכוח המפרה העמוק של העולם הפיזי והמטפיזי. "אבנים שחקו מים" למים כוח אדיר מתמיד - בשקט שלהם, ואין אף מוצק העומד בפניהם. 

בראי הרפלקסולוגיה, המים מכילים בתוכם את מלוא המשמעות של הזרימה, התחדשות, ובחירה בחיים.

בהיבט הפיסי, הרפלקסולוגית רואה במים את הכלי בו שוכנים האיברים הפנימיים הרכים כמו מערכת העיכול הכבד הטחול והכליות. מהמימד הרוחני המים מגלמים את ים הרגשות, מחשבות והתמודדות.

כמה מתאים ללכת למקור מים בראש השנה היום בו נקבעים חיינו למשך השנה הבאה.

שיא חגיגות המים נקבע בימי קדם עת בית המקדש עמד על תילו בחג הסוכות בשמחת בית השואבה עליה נאמר בתלמוד "מי שלא ראה שמחת בית השואבה לא ראה שמחה בימיו", שמחה זו נחוגה בשאיבת המים לניסוכם במקדש מניקבת השילוח והובלו בתזמורות ובמחולות למקדש.

אכן מים חיים!  

יהי רצון שנזכה כולנו לרפואה שלמה ולשנה טובה ומתוקה!

 

 

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54