צמחי מרפא - הרבה יותר מחליטת עשבים [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

צמחי מרפא - הרבה יותר מחליטת עשבים

פרופ' גבריאל אמיתי, ראש החוג לפתולוגיה באונ' בן גוריון

מאמרים > צמחי מרפא >צמחי מרפא - הרבה יותר מחליטת עשבים

כאשר מרביתנו שומעים את המושג הרבולוגיה (מדעי העשבים), אנו נוטים לחשוב על חליטת עשבים שסבתא שלנו היתה מכינה, שאין לה כל קשר לעולם המדע. במהלך השנים עשו לנו שטיפת מח כדי שנאמין שתרופה יכולה להופיע רק בתור כדור, קפסולה, סירופ וכו', הארוזים בידי חברות פרמצבטיות. הבנה זו היא כה רחוקה מהמציאות. אולי ידוע לכם כי רוב התרופות הארוזות נובעות ממקור צמחי, כאשר מפיקים את התרופה באמצעות סינטיזה והוספה של חומרים בתהליך מעבדתי, אך חומרי הגלם הינם מצמחים.

כרופא קליני וביוכימאי בתפקידי הקודם וכיום פרופסור לרפואה, אני מרצה על הבסיס הפרמקולוגי של מחלות. צמחים ומינרלים הם מוצרי היסוד של כל התרופות. מוצרים סינטטיים פחות נפוצים, אך גם אלה זקוקים לחומרים צמחיים ומינרליים כדי להוות בסיס ליצירת התרופה.

למשל, כבר בתקופות עתיקות שימש צמח הדיגיטליס ברפואת האיור ודה (תורת הרפואה ההודית) ובסוגי טיפול אחרים הנובעים ממקור צמחי. זיקקנו את חלקי הצמח המשמשים למוצר הפרמקולוגי והוא נמצא בשימוש תדיר כתרופת גליקוסיד למחלות לב.

חקר הצמחים והמידע הנרחב הקיים בתחום היווה בזמן האחרון נושא מחקר ברפואה האלטרנטיבית. קיים חומר רב ומרתק בתחום. מטפלים בתחום הבריאות יכולים ללמוד את נושא הפרמקולוגיה ולהשתמש בו בחכמה, גם אם נשמור על הבסיס המדעי של המידע ולא נמהר לטעון טענות פזיזות בנושא. לכל הצמחים יש מינון רעיל ומינון תרופתי. לכל דבר ביקום יש "יינג" ו"יאנג" – הטוב והרע. מוטל עלינו להבין זאת ולהשתמש בחומרים אלה בחכמה. למטפלים בזמן העתיק היה ידע אדיר בתחום הצמחים והעשבים שעזר להם לטפל ברבים מהמחלות של בני האדם. העולם המודרני האט את תהליך הריפוי מכיוון שבמשך זמן רב היה גינוי נרחב נגד החכמה העתיקה וכעת בעצם התחלנו את התהליך "מההתחלה". עם התקדמותנו לעבר ביולוגיה מולקולרית, ננו-מדעים וחקר הגנום, התקדמנו גם לעבר הבנה עתיקה של גוף האדם, ותפקידו ביקום הסובב אותו. לאחרונה מצאנו גם יתרונות רבים בידע העתיק, שמהם אנו מקדמים את המחקר בצעדי ענק וקוצרים את פירות העמל.

אם נקבל את מדעי הצמחים מתוך הבנה ברורה של אנטומיה, פיזיולוגיה, פתולוגיה ופרמקולוגיה, יכול תחום זה לתת לנו הבנה מעמיקה אודות המחלות השונות, והדרכים העומדות בפנינו לריפוי הגוף האנושי.

עלינו לזכור כי מולקולות ואטומים הם היוצרים את התאים שלנו. חלקיקי האטום, או אנרגיה (כפי שהוכיח איינשטיין), מרכיבים את האטומים. משום כך, לבני האדם יש למעלה מ- 100 טריליון תאים, המחולקים לזיליוני חלקיקים קטנים עוד יותר, וכולם יחד יוצרים מסה אדירה של אנרגיה. באותה מידה, הסביבה שבה אנו חיים מורכבת גם היא מזיליוני חלקיקים של יחידות אנרגיה! כאשר התייחסו הסינים בזמנים עברו לכח הצי' או ל- kundalini shakti (יוגה) כאל כוחות שותפים שעמם אנו פועלים בתוך הקיום, הם לא היו כל כך רחוקים מהאמת. רק בשנים האחרונות החלו המדענים להכיר בחכמה זו. החסרון הבולט של ידע הוא שהוא גורם לאנשים מסוימים להיות "יוהרים". אז אנחנו מפסיקים ללמוד. זאת הסיבה שהיהודים נוקטים בשיטת הלימוד המכונה learn ולא בשיטה המכונה study, כי האפשרות השניה מרמזת על "השלמת הלימוד".

הצמחים משפיעים על כוחות אלה כי הם גם כוחות המתקנים הפרעות מסוימות אשר נגרמו בידי המחלה. משום כך ניתן להאמין כי מינון קטן, כמו זה המשמש בהומיאופטיה, יכול להשפיע במידה רבה על ההפרעות הסוב-מולקולריות שלנו. ברפואה האלופטית, אנו יורים ביתוש שנמצא על הקיר עם רובה "עוזי", וגורמים לפגיעה פריפרית (נזק משני) כאשר אנו משתמשים במינונים גבוהים של תרופות כדי להשיג את ההשפעה הרצויה. ברפואה המשלימה, בדרך כלל משתמשים במינונים קטנים יותר, ואלה משיגים את המטרה הרצויה. אנו מתחילים להבין תופעה זו יותר ויותר, ככל שאנו לומדים יותר על הבסיס המולקולרי והגנטי של המחלות.

ברפואה האלופטית אין התאמה בין התרופה לבין הצרכים והרגישויות של החולה. אנו מתאימים את התרופה למשקלו ולגילו של המטופל; יכולת הקיום הביולגית של התרופה מותאמת לכלל האוכלוסיה. ברפואה הצמחית המרכיב הביו-אקטיבי בצמח לעתים אינו מותאם, אך הצמח ניתן במינון קטן המועלה בהדרגה בהתאם לרגישות ולתגובה של המטופל למוצר. לאחרונה נעשתה התאמה כללית של יכולת הקיום והחוזק של תמציות צמחים. מינונים אלה מותאמים למטופל על ידי מטפלים מקצועיים ברפואה המשלימה, כדי לשמר את רמת הבטיחות של מוצרים אלה. בנוסף, מינון מותאם מונע תופעות-לוואי וסיבוכים שונים הקשורים לנטילת תרופות, הכל כך מוכרים בתחום הרפואה האלופטית.

הגוף שלנו אחראי לפעולת הריפוי. מערכת החיסון מתמודדת עם הבעיות העומדות בפנינו. כאשר קיים עומס של פגיעות או אם קיימת בעיה עם מערכת החיסון שלנו, אנו נהיים חולים. צמחים ומוצרים רפואיים רק מסייעים למערכת החיסון להילחם במחלה, או להתמודד עם הפגיעה. השימוש המניעתי במעודדי-חיסון זמינים גם ברפואה האלטרנטיבית. אלה עוזרים לנו להתמודד עם הפגיעה בצורה טובה ומועילה יותר.

במכללת שלם אנו ניגשים לנושא זה מתוך כבוד ונזהרים בהעברת מידע אל תוך תחום מרתק זה, השופע פרוטוקולים חדשים ופשוטים לטיפול במגוון מחלות. אנו מזמינים אתכם לחוות עולם זה של "מדע ואמנות הריפוי".

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54