ארומתרפיה [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

ארומתרפיה

מירי הופמן, מנהלת המכללה

מאמרים > ארומתרפיה >ארומתרפיה

שיטת ריפוי זו מעוגנת היטב במקורות היהדות מפורסמת וידועה העובדה שקדמוננו היו מצויים בסגולותיהם של שמני המרפא וסיכת הגוף בשמנים הייתה חלק משמירת הגוף בבריאות איתנה.
ההיסטוריה מעידה שהמצרים הקדומים היו בין הראשונים שהחלו להשתמש בארומתרפיה שהיתה נדבך חיוני בתהליך חניטת המתים ורפואת החולים. במצרים הייתה הארומתרפיה נחלתם של המלכים ובני האצולה לעניים ולהמונים לא הייתה גישה לטיפול יוקרתי זה.
היונים היו הראשונים שהבינו את הקשר בין ריח לרוח והשלכות החיוביות  של טיפול באמצעות הריח בכשלי בריאות הרוח והגוף .

ארומתרפיה היא טכניקת טיפול בשילוב ניחוח ארומה בטיפול הגוף הטיפול הוא בגוף ובנפש . זו אחת משיטות הטיפול המרכזיות של הרפואה המשלימה העושה שימוש בשמני בסיס מהולים בשמנים אתריים המופקים מפרחים ארומאטיים צמחי מרפא , עצים ותבלינים הארומתרפיה היא שם כוללני המתייחס אל צורות השימוש השונות בשימוש בשמנים החיוניים בצרוף שיטות טיפול נוספות  מהרפואה המשלימה .
היות שהארומתרפיה היא אחת מהשיטות הרפואה ההוליסטית שלמותית החשיבה היא שהטיפול בה יעיל להפגת מתח נפשי , כאבי מפרקים , כאבי גב כאבי שרירים , הפרעות בעיכול , מחלות עור .
העקרון הפועל הוא שהשמנים הנספגים בגוף מעבירים את תכונות הריפוי של הצמחים לשיפור הבריאות של המטופלים הן על ידי ההחדרה של שאיפת הריח והן ההחדרה למחזור הדם על ידי העיסוי .
פה המקום להקדים ולציין שנדרשת מיומנות וזהירות מרבית בשימוש בשמנים משום שחלקם  עצמתיים מאד ויכולים לגרום לנזק על ידי שימוש לא מבוקר.

אנו מבחינים בשלשה ענפים מרכזיים בארומתרפיה .

• ארומתרפיה ביתית – טיפול עצמי לצורך שימוש קוסמטי בישום ומעט ריפוי בשיטות סבתא.
• ארומתרפיה קלינית – זו דרך טיפול במקבילה לרוקחות וטיפול תרופתי .
• ארומוקולוגיה- השפעת הפסיכולוגיה של הריחות על המוח והרגש. בעשור האחרון בחלק מארצות אירופה בעקר בצרפת החל השימוש המדע בטיפול הארומתרפי המתווה כתרופת מרשם בפיקוח רפואי קונבנציונאלי.
העקרונות לטיפול בארומתרפיה
כוח החיים טמון בכל דבר ביקום בצמחים היא מתגלה בצורה שונה בכל צמח המקנה לו את יכולותיו הסגוליות שלו . בהפקת השמנים מהצמח עוברות תכונותיו אלו אל השמן המופק ממנו . בורא עולם הטביע בצמחים יכולות מרפא -החשיבה היא שסביבתו של האדם מספקת את הצרכים הנחוצים לו למחיתו לרפואתו והשמנים זמינים לקדם את בריאותו .


השימוש בשמני המרפא מטפל בכשלים בריאותיים בנפש ובגוף וכן משמש כגורם מגן מפני מחלות מסוימות : לטיפול בשמנים השפעה מוכחת על יצור ההורמונים בגוף על המערכת החיסונית וכן מערכת העצבים.
דרכי השימוש
לכשלים בריאותיים שונים יש דרכי טיפול שונות במסגרת הטיפול לכל בעיה המתכון הייחודי שלה השילובים המיוחדים המתאימים לכל כשל בריאותי ולכל מטופל בצורה אינדיוידואלית ביותר
חשוב וחיוני להוועץ במרפא מומחה שיתווה ויקבע את המינון והטיפול המדויק ידוע למשל שבכדי להביא להקלה בבעיות בדרכי נשימה ואו תפקוד לב נמליץ עיסוי החזה בשמנים בתוספת לשאיפת אדים בטיפול בבעיות ריגשיות פסיכולוגיות נשלב בין עיסוי שאיפת אידים ונמקסם את ההשפעה באמבטיות שמנים . חובה להועץ במטפל מומחה כי אנשים שונים מגיבים בצורה שונה ביותר לטיפול.

כאן המקום להדגיש שהטיפול הארומתרפיה מומלץ כחלק מטיפול כולל של תזונה , עיסוי ואו דיקור סיני , ורפלקסולוגיה --  האיבחון מדויק מזהה את ההתויה המדויקת לכל מטופל.
הטיפול בשמנים הוכח כיעיל ביותר בחדר לידה הן כמקל  על הצירים והן כזרז בתהליך הלידה.
הטיפול בשמנים מתבטא בשיטות רבות.
העיסוי- החדרת השמנים למקום הבעיתי לדוגמא במקרה של דלקת בסינוסים נעסה את עצמות הפנים בשמן עץ התה מדולל בשמן בסיס בעדינות מירבית.
או במקרים של דלקות מפרקים או שגרון נרכיב תמיסה משמנים המיועדים לריפוי הדלקת ונחדיר בעיסוי מפרקים המודלקים .
אידוי -הבערת  השמן במבער או מקור חום אחר בכדי לפזר את האידים בחדר .
רטיות -זילוף השמן על רטיות חמות או קרות לפי הדרך במקרים של מחלות כרוניות ופציעות .
הסנפה – ישנם מקרים מסוימים ששאיפה ישירה מתוך בקבוק השמן יעילה במיוחד .
טיפולים קוסמטיים – ניתן להרכיב קרמים , ותחליבים לשימוש קוסמטי להעשרת לחות העור והשיער.
אמבטיות – טיפטוף טיפות ספורות במי האמבטיה שיוחדרו לעור דרך המים .
ישנם שמנים שניתן לגרגר בהם ואו למרוח אותם בפה יש להואץ במומחה כי ישנם שמנים שנטילתם דרך הפה יכולה להיות הרת אסון .
יש להדגיש שחשוב וחיוני להשתמש בשמנים טבעיים ולהמנע מהשימוש בתחליפים הסינטטים כאשר עדיפות על ניתנת לשמנים אורגניים .
חשוב גם לדעת שישנם אנשים המפתחים תגובה אלרגית לשימוש בשמנים וזה גורם נוסף לצורך בביקורת הדוקה של מומחה בהתוויה ובשימוש בשמנים .
רבן יוחנן נשאל לעת זקנתו מהיכן נבע חוסנו הפיזי והוא ענה "שמן שסכה לי אימי בילדותי היא שעמדה לי בזקנותי "

שמן הזית שהיה מקובל ביותר בשימוש בסיכת תינוקות הוא שגרם לפי דברי רבן יוחנן לבריאותו לעת זקנה המלצה זו תקפה ועומדת בעונה גם היום וזוכה להמלצות חמות מפי רופאי ילדים בכירים .
הטיפול בשמנים צבר לו מוניטין בטיפול בכשלים רגשיים הוכח בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים שניתן להביא לרגיעה אנשים חולים במחלות נפש על ידי החדרת השמנים המיוחדים דרך עיסוי מביאה אותם לרגיעה ותורמת רבות לשיפור מצב רוחם השפוף.
לא צריכים להיות חולה נפש כדי להרגע בטיפול בשמנים – כל אלו הסובלים ממתח של  לחץ יתר על הרגיל יהנו משיפור ניכר בעקבות הטיפול בשמנים .

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54