הפרעות קשב - אפשר גם בלי ריטלין! [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

הפרעות קשב - אפשר גם בלי ריטלין!

שאול זוארץ - מומחה לרפואה סינית

מאמרים > רפואה סינית >הפרעות קשב - אפשר גם בלי ריטלין!

כתבה זו באה בכדי לתת מענה לשאלות רבות שצפו ועלו במהלך עבודתינו עם ילדים ונוער.

ברצונינו להציע בזה זווית ראיה שונה במקצת מהמקובל על הפרעות קשב וריכוז אצל ילדים על הגורמים לתופעה והצעת דרכי טיפול לא קונבנציונאליות להתמודדות איתה.

ראשית חשוב לציין שהפרעות קשב וריכוז הן תופעה הרווחת בעיקר בעולם המערבי, הנושא הוצף למודעות וצבר כותרות בעיקר בעשור וחצי האחרונים.
מעבר לכל ספק שהנתונים הסביבתיים המשפיעים על הילדים וגורמים להופעת הפרעות אלו הולכים ומתרבים ככל שהעולם מתפתח שפע הגירויים המלווים את הילד מייד עם היוולדו ובכל שלבי גדילתו והתפתחותו ,יוצרים עומס יתר אצל חלק מהילדים, עומס הפוגע במערכת העצבים של הילד וגורמים לפגיעה בגופו ונפשו של הילד.

ההתדרדרות הרוחנית והפיזית של עולמינו אף היא משליכה על הילדים וגורמת להופעת אי שקט.
מחקרים הוכיחו שלזיהום האוויר, רמת קרינה גבוהה, יש השפעה ישירה על עליה במספרים של הילדים הסובלים מבעיות אי  שקט וקשיים בריכוז ולמידה.
ההגדרה: "הפרעות קשב וריכוז" הינה רחבה ביותר. בעיקרון נכללים בה אפיונים של קושי בשימת לב לפרטים, קושי בשמירת ריכוז לאורך זמן, חוסר יכולת להקשבה, לדיבור ישיר, קושי בבצוע מטלות, קשיים בהתמודדות עם ניהול נכון של זמן, חוסר יכולת לעקוב אחר הוראות ועוד...

על פי ממצאים שאומתו במחקרים, כיום ידועים לנו  גורמים סביבתיים היכולים להשפיע על הופעת הפרעות בקשב וריכוז אצל ילדים וכן הפרעות התנהגות ובעיות רגשיות.

רגישות למאכלים המכילים צבעי מאכל מסוימים עלולים ליצור תנאים להתפתחות של הפרעות בקשב וריכוז הפחתת רמת הצריכה של מאכלים אלו וכן איתור מאכלים אשר ילדינו רגישים אליהם עשויים לשפר ולשדרג מאד את התנהגות והתנהלות ילדינו.
כיום מקובל גם בממסד הרפואי שצריכה מוגברת של מאכלים בעלי תכולת סוכר גבוהה יכולה להוות טריגר לשנויים קיצוניים במצב הרוח של הילד והתנהלותו ההתנהגותית.

לעומת זאת ידוע לנו שתפקוד נורמטיבי של הגוף והנפש מותנים באספקה של חומרים בונים למערכות ביניהם ויטמינים שונים מינרלים וחומצות שומן חיוניות ואילו חסר בתזונה בחומרים אילו מהווה גורם ישיר לפגיעה ביכולת הריכוז של הילדים.

מחסור בברזל הינו תופעה נפוצה ביותר אצל ילדים, רמות נמוכות של ברזל בדם גורמות לתשישות, חולשה, אדישות , פיזור הדעת וחוסר יכולת ריכוזית. לעומת זאת עודף ברזל בדם תופעה לא מאוד שכיחה עלול לגרום להתנהגות תוקפנית ואימפולסיבית.

בדיקות דם מקיפות אצל ילדים היפראקטיביים הצביעו על חוסר במגנזיום אשר בא לידי ביטוי בעצבנות, אי שקט, חרדה, טיקים, עוויתות בפנים, כאבי ראש, והתכווצויות בשרירים.

מכיוון ששישים אחוז ממשקל המח אצל תינוקות וילדים מורכב מחומצות שומן חיוניות – מוכח ללא ספק שחומצות שומן הינן חיוניות לשמירה על תפקודם התקין של מערכות העצבים הראיה והשמיעה.

מבדקים הראו שאצל ילדים הסובלים מADH , ADD וAPE  קיים מחסור בחומצת שומן מסוג אומגה 3 ו6, לכן קיימת היום המלצה גורפת להעשיר ולהעצים תזונת ילדים בכלל ואת זו של ילדים הסובלים בפרט, במאכלים המכילים חומצות שומן טבעיות או להעשיר בכמוסות המכילות אומגה 3. עלינו לקחת בחשבון שמנגנון סילוק רעלים אינו פועל בתפוקה מלאה אצל ילדים לכן חשיפה ממושכל לעופרת יכולה לפגוע במערכת העצבים ולתקוף את הכבד וכתוצאה מכך יגרמו להופעת הפרעות התנהגותיות , ירידה בכושר הלמידה והזיכרון וכן להופעת התנהגות תוקפנית ואלימה.

הרפואה הקונבנציונאלית מציעה כטיפול ריטלין תרופה ממשפחת האמפטמינים בעלת השפעה על מערכת העצבים המרכזית. לקות בתפקוד בלוטת התריס גם היא גורם לבעיות של קשב וריכוז ומביאה להתפרצות היפראקטיבית. לעיתים תכופות הטיפול בריטלין ותרופות אחרות מאותה משפחה אינו נותן מענה מושלם, ומכיוון שלתרופה זו ישנם מתנגדים מומלץ לשלב בטיפול את המימד הטיפולי של הרפואה הסינית לה יש קבלות של השפעה חיובית ביותר על הסובלים מבעיות אלו. הרפואה הסינית מאבחנת את החוסר בריכוז כלוקה בחוסר איזון ביסוד האדמה לצד המתכת, אש, מים ועץ. האדמה היא אחד מחמשת היסודות האלמנטריים מהם מורכב האדם = העולם הקטן והעולם הגדול בכדי להגיע לתפקוד מאוזן של הגוף והנפש חייב לשרור איזון בין חמשת היסודות באדם. יסוד האדמה ממנו אנו צומחים הוא מסמל את היציבות תמיכה וחום. תחושת הביטחון של האדם תלויה ביסוד האדמה וכאשר האיזון ביסוד זה נפגע התוצאה היא חוסר יכולת של הילד להתחבר לבסיס ולמרכז הפנימי שלו או כפי שמקובל לומר בשפה המערבית חוסר יכולת להתמקד. בעיות הריכוז והקשב הפנמיות והחיצוניות נובעות בדיוק מהחסר במיקוד הזה. תזזיות יתר- היפראקטיביות מעידה על חוסר איזון ביסוד העץ. יסוד זה אחראי על התנועה משפיעה על הגדילה. והצמיחה היא המשפיעה על היכולת שלנו להתפתח פיזית ונפשית. הסובלים מחוסר איזון ביסוד העץ סובלים באופן סימבולי מתנועתיות יתר במו העץ הנע ברוח ללא יכולת שליטה או בלימה. בפועל, חוסר איזון זה בא לידי ביטוי במצבי רוח משתנים בצורה קיצונית, התפרצויות, זעם ואי שקט כללי. חשוב לציין שיסוד העץ ויסוד האדמה קשורים זה בזה בקשר אמיץ. העץ זקוק לאדמה כבסיס לגדילה והזנה ולכן חוסר איזון ביסוד האדמה ילווה לעיתים תכופות בחוסר איזון ביסוד העץ. כשם שהתופעה של הפרעות קשב וריכוז מלווה לעיתים תכופות בהיפראקטביות  טיפול נכון בגורמים יחזיר את האיזון ויביא למזעור תופעות אלו.

על פי הרפואה הסינית טיפול בהפרעות קשב וריכוז מתחיל באבחון מקיף ומעמיק בכדי להבטיח שהאבחון ישקף את תמונת המצב השלמה של  הילד. מרכב האבחון  מאבחנה על מצבו הגופני המקיף וכן ההתנהגותי.
בנוסף לכך מנתחים את מאפייני הדופק בשורש כף ידו של המאובחן, אבחון זה מציף את תמונת המצב של תפקוד איברי האדם, רמת חמשת היסודות בו והאיזון בניהם.

באבחון הסיני אנו נעזרים גם באבחון על פי הלשון, כף הרגל, ואבחון בטן.
התשאול המקיף של בני המשפחה הקרובים לילד ישלים את התצריף על התנהגותו והגורמים החברתיים שלו. הטיפול ההוליסטי הוא טיפול כוללני, הוא אינו מתמקד בטיפול נקודתי של הבעיה אלא חותר לקראת טיפול פתרון המקיף ומשלב את מירב הממדים וההבטים . יותאם לילד טיפול בדיקור סיני, יותאם לו פורמולה של צמחי מרפא וכן תותווה לו תזונה המתייחסת לצרכים והחסרים שלו. בנוסף יומלץ לתת לילד טיפול מגע מרגיע כמו עיסוי הוליסטי או שיאצו. הניסיון הוכיח שהטיפול הסיני התומך הביא לעיתים תכופות לצמצום בצורך בנטילת תרופות כמו ריטלין או הנמכת מינון הצריכה שלהם.

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54