טיפול בהרטבת לילה - בשיטת מח אחד [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

טיפול בהרטבת לילה - בשיטת מח אחד

אתי הירש, מורה במכללה ומטפלת בשיטת מח אחד

מאמרים > מח אחד >טיפול בהרטבת לילה - בשיטת מח אחד

מה מייחד את שיטת מח אחד ובמיוחד בעבודה עם ילדים?
• לשיטת הטיפול במח אחד יש את היתרון הייחודי המאפשר זיהוי שורש הבעיה והגורם הרגשי למצב והתנהגות מסוימת.
• יכולת הזהות הינה ממוקדת ומדויקת בתכלית..
• היכולת לזהות מתוך מגוון רחב של טכניקות לשחרור – את הטכניקה הנכונה והמתאימה ביותר לטיפול.
• היכולת לקבל משוב מהגוף ללא צורך בשיחה, במשוב מילולי מקל מאוד ומאפשר עבודה עדינה מהירה ומדויקת עם ילדים שכן לעיתים תכופות הילד המטופל אינו מסוגל לנהל שיחה טיפולית.

אני זוכרת את הפעם הראשונה בה קיבלתי לייעוץ, בשיטת מח אחד, ילד בן 8 שסבל מהרטבת לילה. התקפי זעם קשים ופרפקציוניזם בצורה קיצונית.
באמצעות בדיקת השריר = משוב מהגוף התברר שהילד חש פחד – פחד שלא "יראו", פחד שאני לא מספיק טוב...
(כאמור זאת באמצעות משוב מהגוף וללא שיחה. כמובן שהילד לא היה מודע לפחד הזה אבל הפחד היה בתת מודע שלו.)

התברר שבערך באותו זמן נולדה לו אחות (הוא הבכור) וגם התקבלה למשפחתו ילדה לאומנה – ילדה שגדולה ממנו. וכך בזמן קצר הפך לילד "סנדוויץ'"
נפגשתי עם הילד מס' פעמים במהלך המפגשים עבדנו בתהליך שנקרא שחרור מתח רגשי – שחרו הפחד שהוא חווה בעקבות כניסתן של 2 ילדות למשפחתו
חשוב לציין שבד"כ נתייחס לא רק לבעיה עצמה אלא גם לרגשות נלווים. לבעיה של הרטבת לילה כמו, ביטחון עצמי, תדמית, בלבול וכד' משום שפעמים רבות גם כשהבעיה כבר איננה התדמית השלילית או אובדן הביטחון העצמי ממשיך ולכן חשוב ביותר לשחרר גם אותה.

במקביל נפגשתי גם עם האם וגם איתה עברנו תהליך דומה – שחרור מתח רגשי – על רגשותיה שלה מול המצב מול המצב / ההתנהגות של ילדה.
האם דיווחה שהפגישות הועילו לה מאוד והיא בעצמה עברה שינוי חיובי מאידך לא היה נראה י חל שינוי אצל הילד.

למזלנו בשיטת מח אחד יש מדד נוסף שאנו יכולים לבדוק (באמצעות בדיקת שריר) והיא כמה מתח ישנו בתת מודע ובגוף על הנושא. וכמה כבר השתחרר.
במקרה הזה לאחר מס'  מפגשים המשוב מהגוף היה שהסתיים הטיפול ואין מתח על הנושא. הסברתי זאת להורים וביקשתי שיתנו זמן לגוף ל"עכל" את התהליך שעבר. ואכן כעבור שבוע התקשרו ההורים ובהתרגשות אמרו "יש לנו ילד חדש".

כדאי לדעת שלמרות שכל תינוק נולד כבר עם אשיות משלו ותכונות מולדות משלו השפעת ההורים על הילד רבה מאוד ולכן רגשות ההורים, התפיסה שלהם וההתנהלות שלהם מולו משפיעות לטוב ולרע.
לכן כשמטפלים בילדים (במיוחד מתחת לגיל 7 ) מומלץ מאוד שגם ההורים (שניהם או אחד מהם) יבוא גם הוא למפגשים במהלכם יעבור גם הוא שחרור מתח רגשי- בהתייחסות לרגשות שלו מול מצבו של הילד – וכאשר ההורה משוחרר ממתח היכולת שלו לשנות תפיסה ולשנות גישה גבוהים וכשהוא משנה ההשפעה על הילד חזקה ביותר.


לסיכום: הכלים המייחדים את שיטת מח אחד ובמיוחד הכלי של בדיקת שריר = משוב מהגוף המאפשר דיוק באבחון, דיוק בטכניקה איתה נטפל. היכולת לשחרר את הבעיה מהשורש מאפשרים שינוי ושחרור ממצב כמו הרטבת לילה בזמן קצר יחסית ובסיכוי הרב ביותר שבעיה לא תחזור.

 

 

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54