בעיות פוריות והקשרם לחוסר איזון תזונתי [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

בעיות פוריות והקשרם לחוסר איזון תזונתי

מירי הופמן. מנהלת המכללה.

מאמרים > תזונה >בעיות פוריות והקשרם לחוסר איזון תזונתי

עם ההתפתחות באיכות החיים בעולם המערבי, אנו רואים ירידה משמעותית בשעורי הפריון.
הסטטיסטיקה מוכיחה שכ-15% מזוגות הנישאים לא מצליחים להכנס להריון תוך שנה מתחילת הנסיון, וכל אישה רביעית עד חמישית סובלת מבעיות בפריון.

40% סובלות מהפרעות בביוץ, כולל שחלות פובליציסטיות – תסמונת הגורמת לחוסר איזון הורמונלי המביא לשיבושים בתהליך תקין של ביוץ. תסמונת זו נפוצה בעיקר אצל נשים הסובלות ממשקל עודף, ונשים הממעטות בפעילות גופנית.

10% גורמים הקשורים לצואר הרחם והרחם.

10% ללא גורם מוסבר.

20% אנדומטריוזיס – מצב שרירית הרחם מתפתחת מחוץ לדופן הרחם.

כולנו מודעים לחיוניות של תזונה נכונה ואורח חיים בריא לבריאות תקינה.  מה הן ההשלכות שלו על בעיות בפריון ?

ראשית, עלינו להיות מודעים לעובדה שהמערך ההורמונאלי אצל האישה במערכת הרביה מאד רגיש לבעיות הסביבה ולכן חייב להיות מאוזן מהיבט תזונתי.   הבעיה היא שככל שחלה התקדמות באורח החיים המערבי – כך יורדת איכות המזון הנצרך,  בשל השינויים  שהוא עובר על ידי התיעוש, הוספת החומרים המשמרים וריקון הפחמימות מאיכותן.כמו –כן מוכח על ידי מחקרים מדעיים שישנה חשיבות ראשונית במעלה בכדי לשדרג  רמת  פוריות האישה בביצוע פעילות גופנית מתונה.

לאור נתונים אלו, ועוד : לפי מחקר חדש שבוצע בבית החולים הדסה עין כרם נמצא כי נשים בעודף משקל – אפילו כל הסובלות משחלות פובליציסטיות, אשר שמרו על דיאטה שהיתה דלה בפחמימות וקלוריות וביצעו פעילות גופנית מתונה, שיפרו את הכניסה להריון תוך חדשים ספורים.

גם פוריות הגבר משפעת ביותר מתזונה וזיהום סביבתי. הוכח כי גברים הצורכים אלכוהול ומעשנים, סובלים מירידה ברמת הפוריות שלהם.

המסקנה המתבקשת – למרות שתזונה בריאה נראית כפתרון "קל " לבעיה כה חמורה ומסובכת כמו כשלים בפריון, אבל המציאות מוכיחה שאכן המטמון טמון בחצר גינתנו האחורית

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54