רפלקסולוגיה ככלי לטיפול בבעיות אוזניים [מכללת שלם » מאמרים]
לימודי רפואה משלימה

רפלקסולוגיה ככלי לטיפול בבעיות אוזניים

ד"ר גלעד ישראלי, מטפל ברפואה סינית

מאמרים > רלפקסולוגיה >רפלקסולוגיה ככלי לטיפול בבעיות אוזניים

כידוע רוב דלקות אוזניים מתהוות על מרבץ של נוזלים שנקווה באוזן התיכונה. המקור לדלקת ברובו הינו ויראלי, לכן במקרים מרובים תרופות אנטיביוטיות אינן יעילות במיוחד. אצל אחוז מסוים באוכלוסיה תעלת השמע בנויה בצורה שאינה מאפשרת איוורור נאות ולכן מתהווים נוזלים המהווים מרבץ נוח להתרבות וירוסים וחיידקים, מכאן המטרה להביא לייבוש הנוזלים באוזן. הניסיון מוכיח שתרופות אנטיהיסטמיניות,  שעל פי החשיבה הלוגית היו צריכות לתרום לייבוש אותם נוזלים, אינן אפקטיביות מספיק ותוצאות הלוואי שלהן מאפילות על התוצאות החיוביות שהן אמורות להניב. זו הגישה  האידיאלית לטיפול ברפלקסולוגיה – בתחום זה מתפארת הרפלקסולוגיה בהצלחות מוכחות המקובלות ומעוגנות בהסכמת הממסד הרפואי. יתר על כן רופאי א.א.ג כאשר הם נתקלים בדלקות אוזניים חוזרות ונשנות אצל תינוקות בשנה הראשונה לחייהם מכוונים אותם לטיפול רפלקסולוגי.
 אמהות רבות יודעות לספר על ניסים ונפלאות שחוללו הטיפולים הרפקסולוגיים, על אנטיביוטיקה שלא נזקקו לה, ואפילו על ניתוח כפתורים שהפך למיותר  בעקבות סידרת טיפולים רפלקסולוגיים.

הטיפול הרפלקסולוגי כטיפול מונע דלקות – מייבש נוזלים הינו יעיל ביותר. כמו כן אפקטיביות של טיפול רפלקסולוגי בשלב הראשוני של הדלקת מוכח. לכן אצל ילדים להם היסטוריה שלדלקות אוזניים כחודש לפני החורף מומלץ לפתוח בסדרת טיפולים מונעים. בזאת נמנע אחוז גבוה של הדלקות להישנות.

בטיפול המונע נעבוד בכף הרגל על האזור המשקף את האוזניים ונוסיף טיפול המחזק את המערכת החיסונית. לשילוב טיפולי זה עם קבלות  בשטח.
ככלל איננו ממליצים להתחכם במצב בו דלקת האוזניים נמצאת במצב מתקדם, אז נמליץ לתת אנטיביוטיקה ולטפל במקביל בפלקסולוגיה. הסיכון מסיבוך מדלקת אוזניים מתקדמת הינו אקוטי ולא זה המקום לבצע תמרונים אלא לבצע במדויק אחר  ההוראות והתוויות הרופא המטפל. 

הכלל התקף הוא הטיפול המונע והמתחזק הינו היעיל ביותר. הטיפול הרפלקסולוגי עובד על  שחרור אמיתי במסלולי האנרגיה העוברים מכף הרגל ועד לאיברים. הטיפול הרפלקסולוגי מביא להרפייה מלאה של השרירים המאפשרת זרימת דם ולימפה באופן משוחרר המאפשר לגוף לרפא את עצמו.

במכללת שלם אנחנו ממליצים שהרפלקסולוג ידריך וינחה את ההורים כיצד להמשיך ולטפל בבית.  יש לחזור על הטיפול מידי יום. נציין שילדים מגיבים במהירות וביעילות רבה יותר לטיפול.  אצל מבוגרים התהליך מתפתח באיטיות רבה יותר אולם התוצאה היא אותה תוצאה מבורכה.  

מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54