לימודי רפואה משלימה

לימודי נטורופתיה

מסלול משולב
מסלולי לימוד > מסלולים משולבים > נטורופתיה

לימודי נטורופתיה | מידע כללי

הנטורופתיה (“הריפוי הטבעי”) צמחה כתורת טיפול רשמית במאות ה-18 וה-19, שורשי הפילוסופיה שלה החלו עוד בבית הספר לרפואה של היפוקרטס שנחשב ל”אבי הרפואה המערבית”. כיום משמשת הנטורופתיה כרפואה משלימה לרפואה המערבית המדעית, ונודעות לה סגולות במניעת מחלות כרוניות נפוצות במיוחד כגון סוכרת, מחלות לב, תשישות כרונית, אסטמה, השמנת יתר, אלרגיות ועוד.

הפילוסופיה העומדת בבסיס הגישה הנטורופתית רואה באדם חלקיק בריאה הכולל גוף, נפש ורוח מרגע לידתו, והעיקרון הטיפולי בה מושתת על ניצול היכולת הטבעית של האדם ועל השימוש בטבע לתועלתו ולצרכיו.

על פי התפיסה הנטורופאתית, הטבע מציע את כל המרכיבים הדרושים להזנת האדם, אך צריכתם במינונים בלתי מספקים מייצרת חסרים המחלישים את המערכת החיסונית הפיזית ואת החוסן הנפשי, וגורמת להפרת איזון ולמצוקה בריאותית.

מכאן, הנחת היסוד בגישת טיפול זו, ולפיה גוף האדם מסוגל לרפא את עצמו ולהתגבר על המחלה, באמצעות הסרת מכשולים חיצוניים (כגון, זיהום או הרגלי חיים מזיקים). בשיטה זו, המטפל אינו עוסק בדיכוי התסמינים באופן אקטיבי, אלא מקנה למטופל כלים לעיצוב דרך חיים בריאה יותר כדי לסייע לגוף לרפא את עצמו וכדי להעניק חיזוק ותמיכה למערכות הריפוי הטבעיות של הגוף פיזית ונפשית.

הטיפול הנטורופתי מייחס חשיבות רבה לתזונה, לאורחות חיים ולדפוסי חשיבה ורגש. הוא מעודד את המטופל לקחת חלק פעיל בשמירה על בריאותו הפיזית והנפשית, ופועל כדי לחזק את כוחות הריפוי העצמיים שלו ולעורר אותם.

הנטורופת משמש למעשה, עבור המטופל כמנחה להרגלי תזונה ואורחות חיים שיסייעו לו להשיב את האיזון לגופו ולנפשו לאיזון, ולשמור על בריאות טובה ואיכות חיים.

שיטות האבחון שבהן משתמשת הנטורופתיה הן בין היתר רפלקסולוגיה ואירידיולוגיה (אבחון באמצעות גלגל העין) המספקת אינדיקציה מצוינת למצב הגוף ולטיפול הנדרש לו.

שיטות הטיפול כוללות התאמת תפריט תזונה, צמחי מרפא, תוספי מזון כתגבור, הומיאופתיה, הידרותרפיה, פעילות גופנית, פרחי באך, ארומתרפיה, רפלקסולוגיה, דמיון מודרך, שיאצ’ו וכן טכניקות מגע וטכניקות שונות לטיפול בצד הרגשי.

הקורס מקנה: תעודת מרפא טיבעי רב תחומי המוכרת ע"י האיגודים בארץ ובעולם. לבוגרי המסלול ניתנת סדנת קידום עסקית המקנה את יסודות פתיחת עסק, קידומו, שיווקו, ניהולו מהיבט משפטי, ייעוץ רו"ח שיווקי.

מסלול הלימוד של נטורופתיה במכללת שלם הוא מסלול משולב וכולל בתוכו קורסים ב: תזונה טבעית, הרבליסט קליני (צמחי מרפא), ארומתרפיה – טיפול בשמנים, פרחי באך, אירידולוגיה, רפלקסולוגיה, שיאצו, עיסוי רפואי הוליסטי , דמיון מודרך (נובע) והילינג
למידע נוסף הכנס לחץ כאן
קורס נטורופתיה מתקיים במסלול לנשים בלבד, בקמפוס בירושלים

מסלול משולב | נטורופתיה

מסלול משולב, משלב מספר מסלולי לימוד הניתנים ללמידה גם בנפרד. היתרון בתוכנית המשולבת ללימוד נטורופתיה הוא ברכישת ארגז כלים משולב ומסונכרן בין תחומי הלימוד השונים ורכישת ידע בדיסיפלינות שונות.
בנוסף לכך, עלות המסלול המשולב זולה מסך רכיביה.

הקורסים הכלולים בלימודי נטורופתיה:

לימודי תזונה טבעית

תזונה נכונה היא דרך חיים הבונה חומת חוסן בפני מחלות וכשלים גופניים ונפשיים, והשימוש בה לשם ריפוי, היא אבן היסוד ברפואה הטבעית. בניית התפריט התזונתי היא אינדיבידואלית לכל מטופל ומתחשבת ברגישויותיו, טעמו האישי , החסרים הספציפיים בגופו וכן הלאה. מסלול זה מקנה למטפל את אחד הכלים המרכזיים בטיפול הטבעי והוא היכולת ליעץ לאורח חיים בריא באמצעות הרגלי תזונה נכונים המאפשרים שיקום מערכות הגוף ובריאות טובה.

לימודי הרבליסט קליני (צמחי מרפא)

רפואת הצמחים (פיטורפיה) משתמשת בצמחים לצורכי ריפוי, ונחשבת לרפואה העתיקה והאוניברסלית ביותר בעולם. רפואת הצמחים מכירה בעולם הצומח כמאגר בלתי נדלה של חומרי גלם העומדים לשירות האדם, ולפיה צמחי מרפא הגדלים בסביבת מחייתו של המטופל הינם המתאימים ביותר לטפל בו. היא מבוססת על מיצוי החומרים הפעילים בצמחים השונים ושימוש בהם לצרכי ריפוי. רבות מן התרופות המוכרות לנו כיום מבוססות על חומרים אשר מקורם בצמחים. חכמת הטיפול בצמחי המרפא טמונה בעצם שילובו בתזונה נכונה ובאורח חיים בריא ובהתאמתו לאדם, לגילו, מינו, מחלתו והסביבה בה הוא חי.

לימודי ארומתרפיה – טיפול בשמנים

ארומתרפיה היא שיטת טיפול הנחשבת לאחת משיטות הטיפול המרכזיות בתחום הרפואה המשלימה.הטיפול הארומתרפי משתמש בשמנים אתריים המופקים מפרחים ארומתיים, צמחי מרפא, עצים ותבלינים הנספגים בגוף ומפעילים את התכונות המרפאות של הצמחים. הארומתרפיה מפעילה את המערכת הלימבית של המוח האחראית על הרגשות, על ייצור ההורמונים בגוף ועל המערכת החיסונית ומערכת העצבים.

לימודי פרחי באך

השיטה הטיפול בפרחי באך מושתתת על הפקת תמציות מפרחים המהולות לפי נוסחאות מיוחדות ומטהרות את האדם מגורמים ומרגשות שליליים המשפיעים לרעה על בריאותו. לשיטתו של באך, תמציות הפרחים מסייעות בסילוק רגשות שליליים, ומשנות עמדות ותכונות אופי באופן שתורם לשלוות הנפש ולשמחת האדם. התמציות מסייעות בהתמודדות עם מצבי לחץ, חרדה, פחד, דיכאון, כעס והימנעות, דאגות יתר, ערך עצמי נמוך, אשמה ובדידות.

לימודי אירידולוגיה

אירידיולוגיה היא שיטת אבחון באמצעות גלגל העין. תורת האירידיולוגיה פועלת מתוך העיקרון ההוליסטי  הסובר כי העין מהווה שער לנפש המחיה את הגוף, דרכה ניתן לראות את מצבו הבריאותי והנפשי של האדם. השיטה מקשרת אזורים בקשתית העין לאזורים בגוף באמצעות מפות קשתית, ומאפשרת אבחון בעיות או רגשות העלולות להתפתח למחלה.כיום נחשבת האירידיולוגיה לכלי אבחוני ראשוני במעלה החיוני לכל המטפלים בכל תחומי הרפואה המשלימה.

קורסי מגע לבחירה
לימודי רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה הינה שיטה לאבחון וטיפול באמצעות כף הרגל המבוססת על כוחות הריפוי הטבעיים של האדם. הרפלקסולוגיה משתמשת בכפות הרגליים של המטופל כמפה רגשית, נפשית וגופנית של האדם. לפי שיטה זו כף רגלו של האדם משקפת את יכולותיו, קשייו, יכולת עמידתו בלחצים, מצבו הבריאותי, דפוסים כרוניים של חולשות ונטיות של אברי גופו השונים. הטיפול מבוסס על מגע ולחיצות בעוצמות שונות בנקודות בכף הרגל אשר כל אחת מהם פועלת על  איזורים שונים בגוף ובמוח וגורמת להם לתגובה.

לימודי שיאצו

שיאצו הינה שיטת אבחון וטיפול באמצעות לחיצות בנקודות מפתח בגוף. מקורה של השיטה הינה במזרח הרחוק. (משמעות המילה שיאצו ביפנית היא לחץ אצבע) השיטה מתבססת על עקרונות הרפואה הסינית הגורסת כי בגוף האדם קימים ערוצי זרימת אנרגיה בלתי נלאים - מרדיאניים, המושפעים מן האברים הפנימיים ומשפיעים עליהם. לפי שיטה זו, כשלים בריאותיים נובעים מחסימות בערוצי הזרימה האנרגטית.

לימודי עיסוי רפואי הוליסטי

עיסוי היא טכניקה טיפולית אפקטיבית במיוחד, המוכרת גם על ידי הרפואה הקונבנציונלית והיא בעלת יעילות מוכחת. הטיפול מתבצע ע"י עיסוי השרירים והמפרקים דרך רקמת העור.תחושת הרענון לאחר טיפול זה נובעת מהעובדה שגופנו נוטה לצבור פסולת בשרירים כתוצאה מעודף מאמץ וממתחים. לכן, הזרמת הדם בכיוונים הנכונים מאיצה את סילוק הפסולת, ומשחררת את הגוף. תהליך העיסוי הוא אינטרקציה בין מטפל למטופל ויתרונותיו בהשפעה החיובית שלו על הרקמות הרכות, על מבנה השרירים על הגידים ועל הרצועות.

קורסי נפש לבחירה
לימודי דמיון מודרך (נובע)

דמיון מודרך (דמיון נובע) - היא שיטה המשלבת טכניקות הרגעה והרפיה לצורך התבוננות פנימית. שיטה זו מפגישה את האדם עם עולם הדימויים האישי שלו בכדי להפגש עם הרגשות והמחשבות באופן אסוציאטיבי וכך להכיר את ההשפעה הרגשית והמחשבתית על התפקודים הפיזיולוגיים. שיטת הדמיון הנובע מאמינה כי בעולמו הפנימי של האדם טמונים יכולותיו, כישוריו, כשרונותיו וכל הכלים הדרושים לו למימוש המהות המיוחדת לו. הדמיון המודרך הינו כלי עצמתי המקנה כלים למטופל לקבל אחריות על עצמו ותפקודו תוך פיתוח יכולת הכלה עצמית באופן מלא. 

לימודי הילינג

הילינג היא שיטת ריפוי מבוססת על יכולת הריפוי האנושית הטבעית. שם השיטה מקורו בפועל שמשמעותו באנגלית To Heal - לרפא. המטפל בהילינג אינו מתערב בדיכוי התסמינים באופן אקטיבי, אלא מעורר בדרכים עדינות את יכולת הריפוי הטבעית הקיימת אצל המטופל. הטיפול מתבצע ע“י העברת אנרגיות מהמטפל למטופל, באמצעות טכניקות שונות שמטרתן להביא את המטופל לאיזון גוף נפש. הטכניקות הטיפוליות בהילינג מתבססות על התיאוריה העתיקה לפיה, לכל אדם קיימת מעטפת רוחנית וכאשר נוצר במעטפת זו איזשהו פגם יחוש האדם בכאב, חולי, חולשה, או תחושה רגשית קשה. באמצעות ריכוז מוגבר מעביר המטפל את השינוי האנרגטי הרוחני המשפיע על תנועת הצ‘אקרות, כאשר לכל צ‘אקרה ישנו תדר זרימה יחודי. 

צוות המרצים

גיל אברהם
גיל אברהם

נטורפת N.D. ומקדם בריאות בכיר M.P.H.

צביה טננבאום
צביה טננבאום

מרכזת מגמת רפלקסולוגיה מרצה בכירה בעלת ותק של כשני עשורים. מומחית ברמת על ברפלקסולוגיה, עיסויים וטיפולי גוף

רון גלעם
רון גלעם

מגדולי המטפלים הותיקים בפרחי באך בארץ. בעל ותק של כ-30 שנות נסיון בהוראה.

Shelem College
רחל ברגמן

מרכזת מגמת עיסוים, מעסה מקצועית מומחית בעיסויים בטיפולי גוף, שיאצו ווטווינה

Shelem College
חננאל לוי

מרצה במגמת העיסוי, מומחה בעיסויים וטיפולי גוף.

Shelem College
נעמי בלוך
מטפלת ומנחה בכירה בדמיון נובע למעלה מעשור

סיליבוס

הורד סיליבוס
שנה א'
[3000]
תזונה שנה א'-הוליסטית
120 שעות [24 מפגשים]
[3100]
תורת המזון הטבעי
32 שעות [8 מפגשים]
[]
מבוא לתזונה קלינית
48 שעות [12 מפגשים]
[3101]
תזונה מערבית
60 שעות [15 מפגשים]
[3007]
תעשייה וטכנולוגיית המזון
40 שעות [10 מפגשים]
[9510]
אנטומיה/פיסיולוגיה
112 שעות [38 מפגשים]
[1520]
פרחי באך
80 שעות [20 מפגשים]
[1501]
ארומתרפיה
80 שעות [20 מפגשים]
[1801]
מבוא לפסיכולוגיה
60 שעות [15 מפגשים]
> קורסי מגע לבחירה
[4100]
עיסוי הוליסטי/שוודי
152 שעות [38 מפגשים]
[7000]
רפלקסולוגיה
190 שעות [38 מפגשים]
[2000]
שיאצו
216 שעות [32 מפגשים]
[7750]
הוראת יוגה א'
175 שעות [35 מפגשים]
סה"כ: 784 ש"ל [200 מפגשים]
שנה ב'
[3002]
תזונה שנה ב'
160 שעות [32 מפגשים]
[3006]
תזונה אורתומלוקולרית
72 שעות [18 מפגשים]
[8001]
צמחי מרפא
120 שעות [30 מפגשים]
[9511]
פתולוגיה
150 שעות [50 מפגשים]
[9500]
פילוסופיה סינית ואבחון לשון
56 שעות [14 מפגשים]
[9501]
כימיה ביוכימיה
60 שעות [15 מפגשים]
[1500]
אירידיולוגיה
164 שעות [41 מפגשים]
> קורסי מגע לבחירה
[4000]
עיסוי רפואי
152 שעות [38 מפגשים]
[7001]
רפלקסולוגיה בכיר
190 שעות [38 מפגשים]
[2001]
שיאצו מוסמך
216 שעות [32 מפגשים]
[7751]
הוראת יוגה ב'
175 שעות [35 מפגשים]
> קורסי נפש לבחירה
[1550]
דמיון מודרך
108 שעות [27 מפגשים]
[1503]
הילינג
112 שעות [28 מפגשים]
סה"כ: 1042 ש"ל [265 מפגשים]
שנה ג'
[3106]
תזונה מזרחית סינית/הודית
50 שעות [12 מפגשים]
[8002]
צמחי מרפא - הרבליסט
160 שעות [32 מפגשים]
[9015]
רפואה מערבית מתקדמת
106 שעות [38 מפגשים]
[9515]
מידענות רפואית ושיטות מחקר
48 שעות [12 מפגשים]
[9507]
בדיקות מעבדה
60 שעות [15 מפגשים]
[1502]
אתיקה ויחסי מטפל/מטופל
60 שעות [12 מפגשים]
[3107]
ניקוי רעלים
40 שעות [8 מפגשים]
[3103]
תזונה - הרזיה/השמנה
40 שעות [8 מפגשים]
[9506]
פרמקולוגיה
40 שעות [8 מפגשים]
סה"כ: 604 ש"ל [145 מפגשים]
שנה ד'
[3100]
קליניקה (סטאז')
225 שעות [30 מפגשים]
[3105]
בישול טבעי
80 שעות [20 מפגשים]
[9004]
כושר ותזונת ספורט
40 שעות [8 מפגשים]
[9029]
התמחות אונקולוגיה/ גיל הזהב / רפואת הנפש
30 שעות [6 מפגשים]
> התמחויות
[3101]
צמחי מרפא - חומרים פעילים
40 שעות [8 מפגשים]
[3102]
אבחון דופק לשון
70 שעות [14 מפגשים]
[3103]
עזרה ראשונה
20 שעות [5 מפגשים]
סה"כ: 415 ש"ל [72 מפגשים]

תעודות

שנה א'

מטפל בארומתרפיה מטעם מכללת שלם

מטפל ב’עיסוי הוליסטי רב תחומי’ מטעם מכללת שלם

מוכרת ע”י איגוד המעסים הישראלי

*(היחידה באזור ירושלים המוכרת ע”י האיגוד)

תעודת ‘רפקסולוג מוסמך’, מטעם מכללת שלם

תעודה מטעם ‘איגוד הרפלקסולוגים’

מטפל ב”פרחי באך” במכללת שלם.

שנה ב'

תעודת אירדיולוג מטעם מכללת שלם 

מטפל ב’עיסוי רפואי מתקדם’ מטעם מכללת שלם

מוכרת ע”י איגוד המעסים הישראלי

תעודת ‘רפלקסולוג בכיר’ מטעם מכללת שלם

תעודה מטעם איגוד הרפלקסולוגים

מטפל “בדמיון מודרך” מטעם מכללת שלם.

תעודת מטפל בהיליניג מטעם מכללת שלם.

שנה ג'

תעודת ‘הרבליסט קליני’ מטעם מכללת שלם

המככלה מגישה למבחני עילם

תעודת ‘יועץ בריאות בכיר’ מטעם מכללת שלם

מועדי פתיחת קורס נטורופתיה

קורס נטורופתיה מתקיים במסלול לנשים בלבד, בקמפוס בירושלים
הקורס נמשך כארבע שנים [4209 שעות]
ונלמד בשני ימים בשבוע

קורס נטורופתיה לנשים

אין עדיין מועד פתיחה לקורס לנשים.
רוצה שנעדכן אותך? הכניסי את פרטייך בטופס מימין.
מכללת שלם | לימודי רפואה משלימה ברוח היהדות | יפו 224 ירושלים, בניין התחנה המרכזית | 1-700-50-54-54

פרסום דביר